"“Każdy nowy dzień zajął nam wiele lat wcześniejszego życia”

/ Aneta&Filip /

  • “Poznałem Anetkę i od razu wiedziałem, że stworzymy coś wyjątkowego RAZEM. I tak powstały nasze MIRAGES. ….z naszej wrażliwości na otaczający nas świat. Uwielbiam jej sposób widzenia światła i to, w jaki sposób oddaje go w swoich fotografiach. Zaskakujące jest, że każdy z nas patrzy inaczej a wszystko widzimy tak samo .”

  • “Filip mistrzowsko potrafi oddać zarówno najmniejszy detal, jak i zamaszystą, ekspresyjną abstrakcję. Dodaje do fotografii trzeci wymiar. Jest dla mnie nieskończoną inspiracją. Ciesze się że sie mamy i że razem widzimy więcej:)”

MIRAGE:
fotografia&rysunek
rysunek&fotografia

MIRAGE to nazwa autorskiej techniki stworzonej przez Anetę i Filipa Gębskich,
polegająca na połączeniu dwóch technik artystycznych: fotografii i rysunku, w jedną całość.
Fotografia jest wywoływana lub drukowana na specjalnym papierze czerpanym, który oddaje głębię czerni, szarości i szczegółów fotografii oraz pozwala na rysowanie na niej. Technika rysowania jest uzależniona od koncepcji: tłusty ołówek 9B, bądź w makroskali 2B o grubości 0,1 mm. Podczas rysowania nie używa się gumki, gdyż zniszczyłaby ona strukturę oryginalnego, wrażliwego papieru. Każda postawiona kreska, poszukująca światła, musi być właściwa. To przemyślane kompozycje, w których fotografia i rysunek stają się inspiracją dla finalnego, surrealistycznego efektu końcowego.

“To jest coś niebywałego, że dwoje młodych ludzi, młode małżeństwo, młodzi artyści, pracują razem. W dwóch różnych technikach. Przyznam się szczerze, że nie widziałem w ogóle tego rodzaju techniki. I to jest fascynujące, w jaki sposób się to ogląda, zastanawiając się nad wieloma rzeczami… Nie będę opowiadał o ich życiorysie. Wszyscy przecież wiecie, że to są wybitnie zdolni ludzie. Fotograf. Grafik. Malarz. To fascynujące, jak połączyć świetną fotografię ze świetnym rysunkiem…”

prof. Lech Majewski

President of the International Poster Biennial,
Profesor in Accademy of Fine Art in Warsaw,
Doctor Honoris Causa

“Tego w sztuce jeszcze nie było…”

prof. Stanislaw Wieczorek

Grafik, Dziekan Wydziału Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie,
Odznaczony Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki,
Honorową Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Awards & Exhibitions

  • Plakat do filmu EO w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, autorstwa Anety i Filipa Gębskich, został wybrany do 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu.

    Więcej >

  • 11 września 2023 roku, w Station of Art Gallery, odbył się wernisaż nowej wystawy Anety i Filipa Gębskich MIRAGES 2023, pod patronatem 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kuratorem wystawy był wybitny plakacista, prof. Lech Majewski. Wystawa pokazywała najnowsze prace Artystów, przedstawiające surrealistyczne, figuratywne kompozycje inspirowane Fauną i Florą. Wszystkie prace były wykonane techniką Mirage.

  • W 2022 roku, film EO w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, otrzymał nominację do Oskara i nagrodę Jury na Festiwalu w Cannes. Aneta i Filip Gębscy mieli zaszczyt stworzyć plakat do tego filmu. Plakat został stworzony techniką Mirage.

  • 21 listopada 2021 roku, w Galerii Sztuki Współczesnej Oranżeria, w Pałacu w Jabłonnie, odbył się wernisaż pierwszej, wspólnej wystawy Anety i Filipa Gębskich MARRIAGE 2021, pod patronatem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kuratorem wystawy był wybitny grafik, dziekan Wydziału Grafiki, prof. Stanisław Wieczorek. Artyści po raz pierwszy pokazali swoje prace wykonane ich wspólną, autorską techniką połączenia fotografii i rysunku - MIRAGE.

Aneta i Filip Gębscy to para artystów, która od 8 lat pracuje twórczo nad wspólnymi projektami artystycznymi. Łącząc swoje indywidualne profesje, stworzyli jedną - własną autorską technikę, której w sztuce jeszcze nie było. Nazwali ją MIRAGE.

Prace Państwa Gębskich to dialog dwóch gatunków sztuki: fotografii Anety i rysunku Filipa, które wzajemnie się inspirują, pozwalając na stworzenie nowej wartości. Fotografia to bezustanne eksperymenty z grą światła w wydobywaniu niedostrzegalnych na pierwszy rzut oka detali.

To pokazywanie piękna turpistycznego świata, pełnego iluzji, złudzeń, metafor w fotografowanych przedmiotach czy ludziach. MIRAGE to wieloetapowy proces twórczy. Fotografia jest drukowana drukiem pigmentowym na specjalnym papierze, który najlepiej oddaje niuanse czarno-białych zdjęć (od miękkich tonów szarości, po bardzo głęboką czerń), następnie idealnie poddaje się rysunkowi, który nadaje pracy nowy kontekst.

Technika rysowania jest uzależniona od koncepcji: tłusty ołówek 9B, bądź w makroskali 2B o grubości 0,1 mm. Podczas rysowania nie używa się gumki, gdyż zniszczyłaby ona strukturę oryginalnego, wrażliwego papieru. Każda postawiona kreska, poszukująca światła, musi być właściwa.

„Duet artystów współpracuje tworząc dzieło wynikające z indywidualnego oglądu otaczającej rzeczywistości. Nakładają na tą rzeczywistość swoją wrażliwość, myślenie i umiejętności. Taka współpraca dwojga artystów przynosi znakomite rezultaty. Przy całym szacunku dla Dadaistów, którzy łączyli te dwa media, czyli fotografię z rysunkiem czy malarstwem, nie możemy porównać ich działań do kreacji duetu Gębskich. Dadaiści traktowali swoją sztukę według manifestów „wszystko jest sztuką, a każdy jest artystą”. Czyli negacja wszelkich wartości intelektualnych w sztuce, a zastąpienie ich zabawą i dobrym humorem. W opozycji do nich stanęli Gębscy, ukazując artyzm na wysublimowanym, wysokim poziomie intelektualno-artystycznym.” /artysta malarz Jacek Babicki /.

Trzy lata po ślubie, w 2021 roku miała miejsce ich pierwsza wspólna wystawa pod patronatem warszawskiej ASP w Galerii Oranżeria w Pałacu w Jabłonnej. Kuratorem tego przedsięwzięcia był prof. Stanisław Wieczorek.

W 2023 roku odbyła się ich kolejna indywidualna wystawa pod patronatem 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Station of Art Gallery w Warszawie. Wystawa została wybrana jako jedna z czternastu, organizowanych na całym świecie imprez wspierających Biennale. Kuratorem ich wystawy był wybitny plakacista prof. Lech Majewski.

Od 5 lat prowadzą autorskie Atelier w Warszawie. Od 3 lat współpracują kreatywnie i fotograficznie z reżyserem Jerzym Skolimowskim.

Mieli zaszczyt zaprojektować plakaty do nominowanego w 2022 roku do Oskara, laureata Nagrody Jury w Cannes 2022,filmu “EO”. Ich praca zakwalifikowała się na tegoroczne Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. Oryginał mirage’u EO Państwo Gębscy przekazali na WOSP w 2023 roku.

Współpracowali ze światowej sławy producentem Hanway Films, tworząc całą oprawę kreatywną do filmu EO.

W 2022 roku rozpoczęli współpracę z amerykańskim producentem filmowym Dawidem M. Wulfem. Obecnie pracują nad plakatem do najnowszego filmu z Nicolasem Cagem “Arcadian”.